Safranbolu Belediyesi bünyesinde ki SAKEM Personeli, kursiyerleri ve vatandaşlara solunum yolları enfeksiyonları ve korunma yöntemleri konusunda bilgilendirme eğitimi düzenlendi.

İlçe Sağlık Müdürü Dr. Nermin Akça’nın katılımıyla gerçekleşen eğitimde Korona virüsü hakkında bilgilendirme yapıldı.  Dr. Nermin Akça ”Akut solunum yolu enfeksiyonlarının bulaşma riskini azaltmaya yönelik öneriler, yeni Korona virüs enfeksiyonu için de geçerlidir.” dedi.

Katılımcıların ilgiyle dinlediği eğitimde Dr. Akça ” Öksürme veya hapşırma sırasında ağız ve burun tek kullanımlık mendille kapatılmalı, mendil yoksa dirseğin iç kısmı kullanılmalıdır.Tokalaşma ve sarılmadan kaçınılmalıdır.Mümkün olduğunca  kalabalık ortamlardan uzak durulmalıdır.Kirli ellerle ağız, burun ve gözlere dokunulmamalıdır.El hijyenine önem verilmelidir. Eller en az 20 saniye boyunca sabun ve suyla yıkanmalı, sabun ve suyun olmadığı durumlarda alkol içerikli el antiseptiği kullanılmalıdır.Sınıflar ve iş yerleri başta olmak üzere kapalı alanlar sık sık havalandırılmalıdır.Bağışıklık sistemini güçlendirmek için dengeli ve sağlıklı beslenilmelidir. Gıdalar tüketilmeden önce iyice yıkanılmalıdır.” dedi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here