Karabük Valiliği İl Planlama ve Koordinasyon Müdürlüğü Avrupa Birliği Proje Ofisi tarafından hazırlanan ve Batı Karadeniz Kalkınma Ajansı (BAKKA) tarafından 2018 yılı Mali Destek Programı çerçevesinde desteklenen “İlk Yardımda Bizde Varız” projesi kapanış töreni yapıldı.

Türkiye Sakatlar Derneği Karabük Şubesi önünde düzenlenen proje kapanış törenine Vali Fuıat Gürel, Karabük Milletvekili Niyazi Güneş, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Mehmet Uzun, BAKKA YDO Koordinatörü Sakin Eren, TSD Karabük Şube Başkanı Muhittin Yılmaz ve dernek üyeleri katıldı.

İlimizde ikamet eden engelli bireylere yönelik toplumsal algının değişmesine ve engellilerle ailelerinin toplumsal dışlanmışlıktan kurtarılması ve tarihimizi, kültürümüzü tanımalarına katkı sağlayarak, toplumsal entegrasyonunu güçlendirmek amacı ile 40 engelli kişiye yönelik gerçekleştirilen farkındalık eğitimi sertifika töreninde konuşan Vali Fuat Gürel herkesin birer engelli adayı olduğunu vurgulayarak, “Engelli kardeşlerimiz ve onların çok değerli aileleri, devletimiz ve milletimiz için çok değerlisiniz öncelikle onu ifade etmek istiyorum. Engellilerle alakalı ne yaparsak azdır, devletimiz, hükümetlerimiz özellikle son yıllarda engellilere neler yapabileceği ile alakalı çok güzel imkanlar sağlamaya başladı. 26 yıllık meslek hayatımda bu imkanların her geçen gün artarak devam ettiğini gördük. Ancak sizler için yeterli mi? tabiki değil. Çünkü sizin durumunuzda olanların sıkıntısını siz ve sizin aileleriniz bilir. Hepimizin ailelerinin içinde, yakınlarımızda engelli bireyler var. Toplumun %10’u ile 12’si arasındaki bir kısmı engelli. Buradan giderken bir kaza geçirsek engelli olmamak mümkün değil, hayatın içinde herşey var. Allahın bizlere verdiği her hale şükretmemiz lazım. Tabiki hayatınız zordur, bunların üstesinden gelmek kolay değil ama sizin sosyalleşmeniz, hayatın, toplumun içine çıkabilmeniz adına arkadaşlarımız “İlk Yardımda Bizde Varız” projesini geliştirmişler. Hem ilk yardımı öğrendiniz, hem de aynı zamanda iki gurup halinde yarın sabah itibariyle önce Ankar-Konya seyahati sonra İstanbul-Çanakkale seyahati olacak. Bundan sonra ki süreçte bu projelerin devam ettirilmesi gerekir, özellikle resmi kurumların engellilere dokunmak, onların sosyal hayatın içerisine dahil edilmesi adına yeni projeler geliştirmesi çok önemli. Bu projeyi hazırlayan arkadaşlarımızı özellikle tebrik ediyorum, hiçbir menfaati olmadan sizlerin hakkını, hukukunu savunan TSD Karabük Şube Başkanımız Muhittin Yılmaz’a da teşekkür ediyorum. “diye konuştu.

Konuşmaların ardından Vali Fuat Gürel, Karabük Milletvekili Niyazi Güneş ve protokol üyeleri tarafından projeye katılanlara sertifikaları ve ilk yardım setleri teslim edildi.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here