Bu haber :30/06/2020 22:59 Tarihinde Eklendi 933 Kez Okundu

KBÜ’lü Olmak İçin Yarıştılar

Uluslararası Öğrenciler KBÜ’lü Olmak İçin Yarıştılar

Karabük Üniversitesi, uluslararası öğrencilerin tercihi olmaya devam ediyor. 1650’e yakın uluslararası öğrenci, Karabük Üniversitesinde eğitim alabilmek için 4 farklı ilde ve 7 sınav merkezinde gerçekleştirilen sınavda ter döktü.

Uluslararası öğrenciler için cazibe merkezi haline gelen Karabük Üniversitesi, 90 farklı ülkeden 8 bine yakın uluslararası öğrencisiyle Türkiye’de öncü konumda olmaya devam ediyor. Karabük Üniversitesi tarafından Türkiye’de 4 farklı ilde uluslararası öğrenciler için sosyal mesafe ve hijyen kurallarına dikkat edilerek sınav gerçekleştirildi. Ankara, Mersin, Hatay ve Karabük’te yapılan Karabük Üniversitesi Uluslararası Öğrenci Sınavı (KBÜ-ULOS)’nda 1650’e yakın uluslararası öğrenci Karabük Üniversitesine yerleşebilmek için yarıştı.

KBÜ Uluslararası Öğrenci Sınavı’nın bu yıl Koronavirüs (Covid-19) ile mücadele kapsamında alınan tedbirler doğrultusunda kurallara uyularak gerçekleştirildiğini belirten Uluslararası Öğrenci Koordinatörü Öğr. Gör. Kerim Tanış, konuşmasını şu şekilde sürdürdü:

Türkiye’de ilk defa Uluslararası öğrenciler için “online sınav” gerçekleştirilecek

“Bugün Ankara, Mersin, Hatay ve Karabük’te 7 ayrı sınav merkezinde yaklaşık 1650 uluslararası öğrenciye sınav yapıyoruz . Sınava girecek 1650 öğrenci için 500’e yakın kontenjan ayrılmıştır. Bu kontenjanın büyük bir kısmının dolacağını düşünüyoruz. Planlanan Devlet politikaları doğrultusunda, uluslararası öğrenci sayısını arttırmayı hedefliyoruz. Bugün yapılan KBÜ-ULOS Türkiye’de 80’den fazla üniversite tarafından tanınmaktadır. Aynı zamanda, bu yıl ilk defa yurt dışından sınava girmek isteyen ancak, Koronavirüs (Covid-19) Pandemisi nedeniyle katılamayan uluslararası öğrenciler için “online sınav”larımıza da planladık. 13 Temmuz Afganistan ve Pakistan, 14 Temmuz Ürdün, 18 Temmuz Kamerun’da ilerleyen süreçte Kazakistan ve Gabon ülkelerinde yaşayan öğrenciler için “online sınav”ları gerçekleştireceğiz.”