Bu haber :25/05/2021 21:03 Tarihinde Eklendi 1266 Kez Okundu

Afganistan’a Rayı İhracatı”

 “Kardemir’den Afganistan’ın Demiryolu Yatırımına İhracat”
“Afganistan’a Rayı İhracatı”

Kardemir  Afganistan Devlet Demiryolları’nın raylı sistemler alanındaki yatırımlarına demiryolu rayı sevkiyatına başladı.

Ülkemizin ilk ve tek demiryolu rayı üreticisi olan Kardemir , Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları’nın (TCDD) en büyük tedarikçisi olmasının yanı sıra demiryolu ulaşımına sahip belediyelerin de demiryolu rayı tedarikini sağlamaktadır. Yerli tedarikle birlikte yurtdışı demiryolları ağında da adından söz ettiren Kardemir , Afganistan’a ilk demiryolu rayı ihracatını başlattı.

72 metreye kadar demiryolu rayı üretimi için yatırımı gerçekleştirilen Ray ve Profil haddehanesi aynı zamanda da ülkemizin tek ağır profil üreticisi konumundadır. Yatırımın gerçekleştiği 2007 yılından bu zamana kadar 1.446.787 ton ray üretimi gerçekleştiren Kardemir  bu üretimi 12.669 kilometrelik demiryolu hattına tekabül etmektedir.

Yük ve yolcu taşımacılığında dünyanın en yaygın ve en az maliyetli sistemlerinden biri olan demiryollarına, rayın yanı sıra, demiryolu tekerleği de üreten Kaerdemir  ülkemizin ilk ve tek bölgenin ise sayılı demiryolu tekerleği üretim tesisine de sahiptir. Raylı ulaşımlara ray, tekerlek ve bağlantı elemanları gibi kritik ürünler tedarik eden Kardemir ihracat ağının her geçen gün genişlemesi ile milli ekonomiye döviz girdisi sağlamaya devam edecektir.