T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Ankara Türk Dünyası Müzik Topluluğu tarafından Karabük Kültür Sanat Buluşmaları ve Safranbolu’nun UNESCO Dünya Miras Listesi’ne alınışının 25. yıl dönümü etkinlikleri kapsamında konser verildi.

Abdullah Alper Kurbani’nin sanat yönetmenliği yaptığı konsere, Karabük Valisi Fuat Gürel ve eşi Özlem Aras Gürel, Vali Yardımcıları İsmail Bayata ve Barboros Baran, Safranbolu Kaymakamı ve Belediye Başkanı Dr. Fatih Ürkmezer ve eşi Miray Ürkmezer, KBÜ Rektörü Prof. Dr. Refik Polat, Karabük İl Emniyet Müdürü Sırrı Tuğ, Özbekistan Kokand Devlet Pedagoji Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Azizcan Eminov, daire müdürleri ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Karabük Üniversitesi (KBÜ) Safranbolu Fethi Toker Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesi Prof. Dr. Sadettin Ökten Konferans Salonu’nda düzenlenen konserde Türk dünyasından ezgiler seslendirilirken, halk dansları gösterisi sunuldu.

İzleyenlerin büyük beğenisini toplayan gösteriler yaklaşık iki saat sürerken topluluk konser sonunda uzun süre alkışlandı.

Karabük Valisi Fuat Gürel, programda yaptığı konuşmada, çok güzel bir konser olduğunu söyledi.

Bu tür etkinliklerin yıl boyunca devam edeceğini ifade eden Gürel, “Daha önce Kültür ve Turizm Bakanlığı Güzel Sanatlar Genel Müdürlüğünün farklı bir topluluğu vardı. Bütün Türk dünyasını neredeyse buraya getirdiler. Her şeyin güzel gittiğini düşünüyorum. Safranboluluların böyle güzel bir akşamda bir araya gelmesi, Karabük Üniversitesinde 6 bin 500’ün üzerinde yabancı öğrencimiz var. Bunların büyük bir çoğunluğu kardeş ülkelerden. Onlara böyle bir üniversitenin salonunda güzel bir toplulukla buluşturmak bizim için ayrı bir mutluluk oldu. Bu program bize destek olan Safranbolu Kaymakamlığı ve Belediyesine de teşekkür ediyorum” diye konuştu.

Program sonrası bir açıklama yapa Safranbolu Kaymakamı ve Belediye Başkanı Dr. Fatih Ürkmezer ise, “Başta Sayın Valimiz olmak üzere tüm katılımcılara ve T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Ankara Türk Dünyası Müzik Topluluğuna gece boyunca sergiledikleri muhteşem performanstan ötürü teşekkür ediyorum. Bu akşam sergilenen performans bize Büyük Türk Milletinin gönül ve dil sınırlarının ne kadar geniş bir coğrafyayı kapsadığını bize tekrar gösterdi. Bizler bu coğrafyanın önderi olan ülkemiz için gece- gündüz demeden çalışmaya devam edeceğiz “dedi.

Safranbolu’yu korumak ve geleceğe taşımak için çalışmalarının devam ettiğini ifade eden Ürkmezer;” Unesco’ya girişinin 25. Yılı münasebetiyle yapılan programlarımız devam edecek. Yapılacak bütün etkinlik ve faaliyetlerde hemşehrilerimizle bir arada olmaya devam edeceğiz” diye konuştu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here