Vali Fuat Gürel, kurum denetimleri kapsamında İl Kültür ve Turizm Müdürlüğünü ziyaret ederek İl Müdürü İbrahim Şahin’den 2019 yılında yapılan çalışmalar hakkında karşılaştırmalı bilgiler aldı.

Vali Yardımcısı Vekili Numan Tahir Şimşek, İl Kültür ve Turizm Müdürü İbrahim Şahin, İl Yazı İşleri Müdürü Şerafettin Kelleci ve Şube Müdürleri tarafından hizmet binası önünde karşılanan Vali Fuat Gürel, kurumun faaliyet ve çalışmalarıyla ilgili İl Müdürü Şahin’den brifing aldı.

Kadro, Araç, Personel Durumu ve Birimler hakkında bilgiler vererek başladığı sunumuna ilimizin turizm projeleri hakkında slaytlar eşliğinde bilgiler vererek devam eden İl Müdürü Şahin; Her yıl ayrı bir ilçemiz olmak üzere, 2019 yılında ilk olarak Yenice ilçemizin doğal güzelliklerini, tarihi ve kültürel değerlerini, fotoğraf ve film sanatı ile geniş kitlelere ulaştırmak, bölgenin turizm potansiyeli hakkında farkındalık yaratmak, bir taraftan da kente dair nitelikli, sanatsal ve görsel bellek oluşturmak, diğer yandan yerel halka farklı kentlerden gelecek fotoğraf tutkunlarını buluşturmak amacıyla hazırlanan ve hayata geçirilen Yenice Foto-Film Festivali Fotoğraf Maratonu ve Kısa Film Yarışmasına ülkemizin değişik bölgelerinden 187 fotoğraf sanatçısının katıldığını söyledi. Bu projenin 2020 yılında da Eflani, Eskipazar, Ovacık ve Safranbolu ilçelerinde de her yıl değişik bir konu ile devam edeceğini söyleyen Şahin, Fotoğraf ve Film Sanatı ile tanıtımına yönelik gerçekleştirilen etkinliğe Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından katkı sağlandığını söyledi.

2019 yılında Karabük Kültür Merkezinde 11 konser, 18 tiyatro ve 53 seminer düzenlenmiş olup toplamda 73 faaliyetin gerçekleştirildiğini söyleyen İl Müdürü Şahin, “Bu faaliyetlere 25.495 kişi katılım sağlamıştır.”dedi.

2019 yılı Taşınmaz Kültür Varlıklarına yapılan proje ve restorasyon yardımları hakkında bilgiler veren Şahin, proje yardımına 89 başvuru yapılmış olup bunlardan 7 tanesine 146.228,00 TL yardım yapılmıştır. Uygulama yardımına başvuru sayısı 21 olup 18 kişiye 1.110.000,00 TL yardım ödemesi yapıldığını söyledi.

İlimizde bulunan kütüphanelerde 141.199 adet kitap olduğunu 28.788 üye ve 153. 060 kullanıcının bulunduğunu söyleyen Şahin, Türkiye’de ilk olan “Bebek Kütüphanesini” Karabük Zübeyde Hanım İl Halk Kütüphanesinde oluşturduklarını ve İlk Bebek Kütüphanesi Çalıştayını da ilimizde gerçekleştirdiklerini ifade etti

2018-2019 yılı turist sayıları hakkında bilgiler veren Şahin, 2018 yılında 315.842 yerli ve yabancı konaklarken,  2019 yılında 318.866 Yerli ve Yabancı turist ilimizde konakladı. 2018 yılı ile 2019 yılını karşılaştırdığımızda ilimize gelen turistlerde %0.95’lik bir artış olmuştur.

İlimizdeki Arkeolojik Alanlarla ilgili projeler hakkında da bilgiler veren Şahin, Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından oluşturulacak prestij yayında yer almak üzere Uygulanabilir, erişilebilir, yeme-içme tesislerinde sunulabilecek, Türk Mutfağı Reçetelerinin gastronomi alanında ilimize ait coğrafi işaretli; Sütlü Keşkek Çorbası, Tereyağlı Uzun Pakla, Bütün Et, Bandırma, Safranlı Pilav, Cevizli Keşli Yayım, Safranbolu Bükmesi, Perohi, Safranbolu Baklavası, Zerde ve Kızılcık Şerbetinin “Türkiye Lezzetler Haritası”na ilimizi temsilen katılacak yemekler ve içecekler olarak Bakanlığa sunulduğunu ifade etti.

Vali Fuat Gürel, İl Kültür ve Turizm Müdürü İbrahim Şahin ve kurum personeline teşekkür ederek çalışmalarında başarılar diledi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here